Zühre SARAL GÖKAĞAÇ’a Övgü Ödülü: Bir Ada İki Göç

Trabzon’dan Gökçeada’ya uzanan göç hikayelerinin anlatıldığı Bir Ada İki Göç belgeseli 38. Sedat Simavi Ödülleri Televizyon
dalında Seçici Kurul Övgüye Değer Eser olarak seçilmiştir.

Seçici kurul, Zühre SARAL GÖKAĞAÇ’ın TRT’de yayımlanan “Bir Ada İki Göç” adlı belgeselini; yıllardır yaşadığı toprakları ve kültürü geride bırakarak, farklı bir coğrafyada yeni bir yaşama başlayan insanların dramı Gökçeada’da yaşanmış; Rum sakinleri adayı terk ederken, yerine gelen Karadenizliler, ilkel koşullarda yaşayışını ve hayata tutunuşunu anlatan Anadolu’da yaşanan göç belgeselini; konusu, işlenme biçimi, müziği, kurgusu ve yapım tekniği nedeniyle övgüye layık gördü.

1947 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesinden, 1973 yılında ise Çaykara ilçesinden Gökçeada’ya göç eden ailelerin öyküsü… Bir acıklı yol hikayesidir göç. Biz, göçü hep tek taraflı olarak, yani Gökçeadalı Rum halkın cephesinden-gidenlerin çerçevesinden gördük, duyduk ve izledik. Evet, yaşananlar acı ve yüz kızartıcıydı zaman zaman. Ama adaya göçenlerin yani gelenlerin cephesinden hiç dönüp bakmadık. Hele de aynı bölgeden Karadeniz’den 1400 km. uzağa nasıl, hangi koşullarda göçmüştü bu halk? Yaylalardan yayılan orman gülünün kokusunu almadan, kemençe sesi duymadan, derelerin çağıltısını hissetmeden geçen yıllara rağmen Karadenizli kimliğini korumaya çalışan yeni ada sakinleri … Göç her koşulda zordur, ama bir adaya, bambaşka bir kara parçasına göç her şeyi daha da zorlaştırır. Bir Ada İki Göç belgeseli, 1947 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesinden, 1973 yılında ise Çaykara ilçesinden Türkiye’nin en batısına Gökçeada’ya göçen ailelerin kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlenceli hikayesini kahramanlarının ağzından anlatmaktadır.

Saralailesi.com olarak Zühre SARAL GÖKAĞAÇ’ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Bu gönderiyi paylaş