Yıldıray Sarıalioğlu , Uyuşturucuya caydırıcı ceza istiyoruz.

YILDIRAY SARIALİOĞLU

YILDIRAY SARIALİOĞLU, UYUŞTURUCUYA CAYDIRICI CEZA İSTİYORUZ

Çağımızın problemi uyuşturucu artık Trabzon’un ara mahallelerine kadar dayandı. Mahalle esnafı ve halkı bu konuda emniyetten ve adliyeden yana oldukça sıkıntı yaşadıklarını söylüyorlar. Mahalledeki izbe evlere sığınıp gençlerin burada uyuşturucu aldıklarını söyleyen Yenicuma mahalle muhtarı Yıldıray Sarıalioğlu; ‘cezaların her türlü caydırıcı olmasını istiyoruz. Yoksa buna bir çözüm üretilemeyecek. Ne kadar gençleri başka sosyal faaliyetlere yönlendirmeye çalışsam da olmadı. Trabzon artık bu kara lekeden kurtulsun’ diye konuştu.

Konuyu bize şu şekilde açıklayan muhtar Sarıalioğlu; “Bu problem mahallerin çoğunda var ve muhtarlar bunu gündeme taşımıyorlar. Madde olayı Trabzon’da hat safha durumda. Emniyet bu konunun çok güzel bir şekilde üzerine gidiyor. Diyelim ki bugün adam bonzai ile alındı.
Fakat bunlar adliyeye gidip daha sonra serbest bırakılıyorlar. Bu işin önünün açılması demektir bu. Mahallelerimizde mesken evler var. Oraları mekân belirliyorlar ve uyuşturucu maddeleri bu izbe evlerde kullanıyorlar. Artık ama bu konu okul önlerine kadar düştü. Biz İl Emniyet Müdürümüz ile bu konu üzerinde çok güzel çalışmalar da yapıyoruz. Bu nasıl oluyorsa bir noktada tıkanıyor. Yani adam uyuşturucu ile alınıyor. Polisler tutanaklarını tutup savcılığa getiriyorlar. Adam bakıyorsun ki elini kolunu sallayarak tekrar dışarı çıkıyor. Ben bu mahallenin muhtarı olarak gençleri başka faaliyetlere yönlendirmeye çalışıyorum. Burada aynı zamanda belediye spor salonumuz var. O çocuklardan bir kısmını buralara yönlendiriyorum. Elimizden geldiğince farklı faaliyetlere yönlendirip uyuşturucudan uzak tutmaya çalıştık. Bu izbe evlerde uyuşturucu kullananlar burada yaşayanlar çoğunluk ama Trabzon’un diğer mahallelerinden de geliyorlar.
İl Emniyet Müdürü’nün bu noktadaki hassasiyetini çok iyi biliyoruz. Ama ne yazık ki bir muhtarlar olarak bir noktada tıkanıyoruz. Artık böyle durumlarda devletin caydırıcı bir ceza vermesi gerekiyor. Emniyet zaman zaman baskınlar gerçekleştiriyorlar. Ama tutuklansa da nereye kadar? Biz mücadelemizi çok iyi yapıyoruz. Muhtar arkadaşlarımız da çok iyi bir şekilde mücadele ediyorlar. Emniyetin bu konuda muhtarlara çok büyük destekleri var fakat adli konuda tıkanıyoruz. Sokağa indiğiniz zaman çocuklar da kendileri de ‘ nasıl olsa bunun cezası belli o kapıdan girilecek, diğer kapıdan çıkılacak’ diyorlar” diye konuştu.

Taka Gazetesi Elif ÇELİK

Bu gönderiyi paylaş