Tebrik: Prof. Dr. Yunus SARAL

Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi aile bireyimiz Doç. Dr. Yunus Saral Profesörlüğe yükseldi.
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Yunus Saral, doktorluk mesleğine 1987 yılında Hatay’da başladı. Trabzon-Yomra’da da görev yapan Saral, 1992-1995 yılları arasında Fırat Üniversitesi (Elazığ) Tıp Fakültesinde Uzman, 1997-2005 yıllarında Yardımcı Doçent, 2005-2007 yılları arasında da Doçent olarak görev yaptı. Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı ve Başhekim Yardımcılığı başta olmak üzere birçok idari görevde bulundu.
2008 yılında Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Dermatoloji (Deri ve Zührevi Hastalıkları) Anabilim Dalında Doçent olarak hizmete devam eden Saral, burada görev yaptığı 3(üç) yıl boyunca Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcılığı ve Üniversite Hastanesi Başhekimliği (Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü) görevlerini yürüttü.
7 Ekim 2011 tarihi itibari ile Profesör kadrosuna atanan Oflu hemşerimiz doktor Yunus Saral, Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.
Prof. Dr. Yunus Saral’ın görev yaptığı Rize Üniversitesi Tıp Fakültesinde 200’ün üzerinde öğrenci Eğitim ve Öğretim görürken, bu öğrencilerin 4.sınıfta okuyanları Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulama yapmakta. Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 110 Öğretim Üyesi doktor (Prof., Doç., Yrd. Doç.), 100 uzman doktor, 230 hemşire olmak üzere toplam 1120 personel bölge halkına sağlık hizmeti vermekte. Hastanenin günlük ortalama 3500 poliklinik hizmeti verdiği öğrenildi.
Üniversite Rektörlüğünü Prof. Dr. Arif Yılmaz’ın yaptığı Rize Üniversitesi, 13 bine yaklaşan öğrencisi, 600 Öğretim Elemanı ve 500’ün üzerinde idari personeli ile eğitim ve sağlık alanında çok hızlı bir gelişme göstermekte.
Prof. Dr. Yunus Saral, Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı ve Üniversite Rektörü olan Prof. Dr. Arif Yılmaz’dan sonra Tıp Fakültesine atanan ilk Öğretim Üyesi. Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Yunus Saral’ın yurt içi ve yurt dışı bilimsel dergilerde yayımlanmış çok sayıda akademik çalışması bulunmakta.

Kendisine akademik yaşamı boyunca başarılar diliyoruz.

Bu gönderiyi paylaş