Ropörtaj: Olcay SARAL

Hızlı başlayıp iş-güç-zaman üçgeninde yavaşlatmak zorunda kaldığımız ropörtajlarımıza Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyesi Olcay SARAL ile devam ediyoruz..

Evet Olcay Bey.. Standart sorumuzu tahmin ediyorsunuzdur.. Sizi tanıyalım.

– 1970 Of doğumluyum.  Babama yardımcı olmak zorunda olduğumdan ötürü ve ailenin tek çocuğu olduğum için öğrenim hayatımı tamamlayamadım. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra ticari hayatıma aralıksız olarak devam ettim. 1995 yılında henüz 25 yaşında iken Ofspor’da futbol şube sorumlusu olarak görev yaptım. Çok erken yaşlarımdan itibaren sorumluluk almaya alışık olduğumdan ötürü başarılı olduğumu düşünüyorum. 2002 yılında rahmetli babamın isteği üzerine yöneticiliği bırakmak zorunda kaldım. İnşaat ve toptan malzeme sektöründe işlerimize devam ederken 2 ortağımla birlikte AŞHANE YEMEK HİZMETLERİ firmamızı kurduk.

Aşhane’den bahseder misiniz bize ?

– Günlük olarak yaklaşık 8000 kişilik yemek üretiyoruz. Sürmene, Araklı, Çaykara, Dernekpazarı ilçelerine kadar etkin olarak hizmet etmekteyiz. Bununla birlikte dış siparişlerimiz de olmakta. Ayrıca Of Belediyesi temizlik işlerini de yürütmekteyiz. Aşhane, 800 metrekarelik kapalı alanı ve üretim koşulları ile Karadeniz’in en gelişmiş hizmetini sunmaktadır diyebilirim.

Geliştirmeyi düşünüyor musunuz ?

– Temizlik sektöründe de ilerlemek istiyoruz. O yönde çalışmalarımız devam etmekte.

Yemek listeleriniz nasıl hazırlanıyor ? Yöresel lezzetlere de yer veriyor musunuz ?

– Listelerimiz aylık olarak gıda mühendislerimizce hazırlanmakta. Yöresel yemekleri 8bin kişiye ulaştırmak zor olacağından ötürü tercih edemiyoruz. Ancak özel siparişlerde bunu sağlayabiliriz.

Olcay SARAL özel hayatında neler yapar ? Nelerden hoşlanır ?

– Farklı mekânlarda yemek yemek, kitap okumak ve müzik dinlemekten hoşlanırım. Bununla birlikte araç kullanmayı ve bel ağrım olmadığı zamanlarda futbol oynamayı da severim. Evimde 600 kadar kaset ve 200 kadar cd bulunmakta.

Ne tür müzikler ?

– Klasik olacak ama her tür müziği dinlerim. Ancak yaşla birlikte müzik anlayışım da değişim gösteriyor.

Trabzonspor yönetimine girmeniz nasıl gerçekleşti ? Var mıydı aklınızda daha önceleri ?

– Nevzat ŞAKAR aile dostumuzdur. Asbaşkanlık görevine geldiği vakitlerde futbola olan ilgimi bildiğinden ötürü bana bu teklifte bulundu ve kabul ederek başladım.

Malumunuz üzere ülke gündemi futbol ile meşgul. Şike soruşturması süresince Trabzonspor yönetiminin konuya hassasiyetini ifade edebilir misiniz ?

– Türkiye bir hukuk devleti. Ancak güç sahibi insanlar hukuku yönlendirmeye çalışıyorlar. Buna izin vermemek sadece Trabzonlular ya da Trabzonsporlular’ın istemesiyle olamaz. Ülke olarak adaletsizliğe karşı durmalıyız. Biz sessiz kalarak adaletin sağlanacağına inanıyoruz. Hakkımızı er geç alacağız. Buna inanıyoruz.

Play-Off maçları öncesi bir sonuç alınacağına inanıyor musunuz ?

– Uefa’nın bu yönde talebi olduğu aşikâr. Play-Off maçlarında adı şaibeyle anılan takımların yer almasını istemiyorlar.

Öyle umuyoruz.. Alanzinho’nun bir ofluluk hikayesi var. Bunu anlatır mısınız bize ?

– Yattara’nın Sürmeneli olduğunu söylediği zamanlarda Alanzinho da buna karşılık olarak Oflu olduğunu iddia etmişti. Bu haberi okuduğumuz zamanda yönetici değildim. Ancak kendisine “Oflu Ali” yazan formayı hediye ederek durumu güzelleştirmek istedik. O artık resmen Oflu Ali oldu anlayacağınız. Hâttâ yakın bir zamanda Trabzonspor Dergisi için Alanzinho ropörtajını Of’ta gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Çok güzel. Takımın durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

– Geçen yılki kadromuz maalesef tamamen değişti. Yeni bir yapılanma süreci de kolay olmuyor. Bazen de olmuyor bile. Buna rağmen ilk kez katıldığımız şampiyonlar liginde gerçekten de başarılı bir sonuç aldığımıza inanıyorum. Uefa Kupası için yolumuza devam ediyoruz. Ligde de play-off şansımız sürmekte. Puan farkını da kapatarak şampiyonluğu hedefliyoruz.

– Yoğun maç programı Play-Off sisteminden kaynaklanan bir durum.. Play-Off ise şike soruşturması nedeniyle geç başlayan ligin kısa zamanda tamamlanması adına uygulanan bir yöntem oldu. Özetle TFF’yi bu süreçte nasıl değerlendiriyorsunuz ?

– TFF bu uygulamasında kimseye danışmadı. Kendi bildiğini yaptı. Türk futbolunu değil de Fenerbahçe’yi kurtarmak için yaptığı çalışma takdire şayandı (!) Başaramayınca da gittiler.

– Görülen de o ki işin içinden çıkamayarak istifalarını sundular.. Basında dolaşan başkan adayları arasından olmasını dilediğiniz biri var mı ? Ve önceliği hangi konuya vermeli ?

– MAA ve ekibi şikeyi kucağında buldu desek yeridir. İnanılmaz hatalar yaptılar. Yeni gelecek yönetim bunun bilincinde daha doğru hareket edecektir. Bu kaos ortamından kurtarmalılar türk futbolunu.

– Anlıyorum… Biraz da ailemizden konuşalım.. Yakın geçmiş ve günümüzü baz alarak neler söyleyebilirsiniz  Neler değişti sizce… Olumlu ya da olumsuz anlamda ?

– Zor sorulara ne zaman başlayacağını merak ediyordum doğrusu. Aile büyüdükçe sorunlar da büyümeye başladı. Bence eskilerin işi daha kolaydı. Çünkü herkes birbirini tanıyordu. Şimdilerde Of’ta oturan genç nesli dahi tanımakta zorluk çekiyoruz. Sosyal ortam sayesinde bu durum biraz daha kolaylaşıyor. Organizasyonlar olmalı.

Saralailesi.com internet sayfamızda insanlarımızı bir ara getirmeyi amaçlamıştık. Özellikle forumlarımızda insanlarımızın tanışması ve kaynaşması adına çalışmalarımız oldu. Ancak gelişen internet çağı forum kültürünü bitirdi diyebiliriz. Bu nedenle sosyal ortamlara taşınma zorunluluğu hissettik. Bu nedenle websayfamızı sadece haber ve duyuru amaçlı kullanıyoruz.  Organizasyondan önce bir dernek ya da vakıf hakkında düşünceleriniz nelerdir ? merkezi nerede olmalı ve yönetimi kimlerce olmalı.. Ne tip faaliyetler yürütmeli ? 

– Daha önce böyle bir dernek çalışması oldu. Ancak o günlerde büyüklerimiz Trabzon merkezli olmasına karşı çıktıklarında yadırgamıştık. Fakat zaman onları haklı çıkardı. Çünkü Trabzon merkezindeki dernek ilgisiz kaldı ve kapandı. Merkezi kesinlikle Of olmalıdır.

Ailemizin büyük çoğunluğu İstanbul’da. Neden Of ?

– Köklerimiz burada. Ama yine de bu tip faaliyetler gönül işidir. Merkezinden ziyade sahiplenmek önemli. İstanbul’daki organizasyonlar için birlik, toplanma zorluğu olacaktır diye düşünüyorum.

Sizce neler yapmalı dernek ?

– Aile üyelerinin birbirini daha iyi tanımasına vesile olmalı. İş ve okuma imkanları sağlamalı.

Bunu sağlamak için nasıl bir ekip oluşturulmalı. Nereden başlamalı ?

– Daha önceki dernekte Of, İstanbul ve Arsin’den yönetici akrabalarımız vardı. Genel olarak iş adamlarından oluşuyordu. Yine böyle başlamalıdır. Ancak devralacak genç arkadaşlar sorumluluğunu iyi bilmeliler. Kapanmasına izin vermemelidirler. Çok emin değilim ama Sarıalioğlu Derneği kapandığı için aynı isimle açılması mümkün değilmiş.Vakıf da kurulabilir, bilemiyorum.

– Saralailesi.com ile ilgili düşünceleriniz neler ? Sizce bu anlattıklarınız ışığında neler yapmalıyız ?

– Her aile bireyini tanımak ve tanıtmak için Saralailesi.com çaba göstermeli.bizler üzerimize düşen ne varsa yapmalıyız. Bu site ile çok büyük bir boşluk dolmuş olup büyük bir ihtiyacı karşılamak konusunda dev adımlar atılmalıdırç

– Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Teşekkür ediyoruz ropörtajınız için =))

Bu gönderiyi paylaş