Of Belediye Başkanı Oktay SARAL’dan çarpıcı açıklamalar

56908b1SARAL, “10 yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçti. 10 yıl evvel köyden farksız, ilçe konumunda olmayan Of’u gerçekleştirdiğimiz icraatlarla yaşanır, modern bir şehir haline getirdik. Of’u hep birlikte insanca yaşamanın, kardeşçe paylaşmanın ve sevgiyle kucaklaşmanın sembolü yapacağız.”

Trabzon’un Of ilçesinin deneyimli Belediye Başkanı Oktay Saral, geçmişe yönelik çalışmalarını ve gelecekle ilgili projelerini Karadeniz’e anlatırken ilçe halkına ‘sinerji’ çağrısı yaptı. Of’u ‘Trabzon’un dünyaya açılan kapısı’ olarak tanımlayan Saral, ilçeye gelen ödeneğin de Of’ta oturup da ikametgahlarını ilçe dışına aldıran vatandaşlar nedeniyle sekteye uğradığından yakındı. İşte Saral’ın altı çizilecek ifadeleri:

İNANDIK VE BAŞARACAĞIZ

İnanmak, başarının olmazsa olmaz şartıdır. İnançla başlanmayan bir işin tamamına erdiği görülmemiştir. Yıllarca havasını soluduğumuz, ekmeğini yiyip suyunu içtiğimiz Of’a şimdi borcumuzu ödeme zamanıdır. Bunu yaparken en büyük desteğimiz; halkımız ve problemlerin üzerine inançla ve kararlılıkla gidebilecek kadrolarımızdır. Belediyecilikte artık söylem zamanı sona ermiştir, şimdi icraat zamanıdır.

TRABZON’UN GÖZBEBEĞİ
Of, Trabzon’un gözbebeği bir ilçedir. İçinde barındırdığı farklı kültürlerin Türkiye ve hatta dünya ile süren sıkı bağı; bugüne kadar Of’u birçok ilkin yaşanmasına sebep olmuştur. Bu ilkler de nice değişimlere öncülük etmiştir. Her zaman farklılığıyla Trabzon’un gözbebeği, dünyaya açılan kapısı olan Of için çalışmalara başladığımız ilk günden bu güne kadar önemli hizmetlerin altına imza attık. Çalışma aşkımızı ve şevkimizi hiçbir şeyin kırmasına izin vermedik.

HERKES BİRBİRİNİN HAKKINI KORUYACAK
Son zamanlarda Of’ta ikamet edip de köylere ve beldelere ikametgâhlarını aldıran vatandaşlarımız şunu bilmelidirler ki kul hakkı yemektedirler. Belediyeler hizmet yapmaları için İller Bankası’ndan kendilerine nüfus başına para alırlar. Bizim şu anki nüfusumuz 16 bin, fakat 11 bin 500 su sayacımız var. Bu rakam üzerinden belediyemize para gelmektedir. Burada ikamet eden vatandaşlarımıza devletimiz bizlere bir ödenek gönderiyor, bunu ilçemde ikametgâh eden vatandaşların hizmetinde kullan diyor. Fakat ortada koca bir yanlışlık var.

OF’A İHANET ETMEYELİM
Biz burada ikametgâh edenin de çöpünü alıyoruz, ikametgâhı burası olmayıp da oturtanın da. İlçemiz her gün gelişen, büyüyen bir ilçe haline geldi; ama ne yazık ki nüfusumuzun düşmesi bizi hizmet bakımından etkiliyor. İller Bankası’ndan gelen paralarla personelin maaşını zor ödüyoruz.
Buradan Of’ta oturup da ikametgâhını Of’a almayanlara sesleniyorum. Eğer Of’un suyunu içiyorsanız, belediyenin hizmetlerinden yararlanıyorsanız, Of’ta oturuyorsanız Of’ta yazılmanız gerekiyor. Of’ta ikametgâh edip başka yere yazılıyorsanız Of’a ihanet etmiş oluyorsunuz.

KÖY GÖRÜNÜMÜNDEN ŞEHİR GÖRÜNÜMÜNE…
10 yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçti. 10 yıl evvel köyden farksız, ilçe konumunda olmayan Of’u gerçekleştirdiğimiz icraatlarla yaşanır, modern bir şehir haline getirdik. Of, Türkiye’de nevi şahsına münhasır bir ilçedir. 150 milyon TL’lik yatırım yaptık. Bu yatırım rakamıyla 40 ili geride bıraktık. Bu yatırımlar oturduğumuz yerden gelmedi. Dışarıda yaşayan Oflu iş adamlarının, belediye başkanlarının, bürokratların güvenlerini kazanarak ve kapılarını aşındırarak bu yatırımı elde ettik. Bundan böyle durmak yok koşmaya devam. Ben Of halkı için kırmızı halıda da yürüdüm, çamurda da yattım.

ALDIĞIM MESULİYETİN BİLİNCİNDEYİM
Seçim kazanmak, aslında büyük bir mesuliyetin altına girmektir. Görev süremiz boyunca, bu mesuliyetin bilinciyle hareket edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. İki dönem önceki Oktay ne ise şimdi de aynı Oktay var. Tek değişiklik: Artık biz piştik, daha iyi hizmet etme zamanı. Bu güzel ilçede çoluk çocuğumuzla mutlu, huzurlu ve güven içinde yaşamak hepimizin temel arzusudur. İnanıyorum ki Oflu hemşehrilerim kentlilik bilincine sahiptir. Bu bilincin vereceği sinerjiyle, kentimizi el ele, gönül birliğiyle yöneteceğiz. ‘İşimiz de gücümüz de’ Of olacaktır.

ŞEHİRLEŞMEDE DE MARKA OLACAKTIR
Değişim ve gelişimde sürekliliği yakalayan, sosyal belediyeciliğin hayat bulduğu, şeffaf belediyecilik anlayışı çerçevesinde halkın yönetimde söz sahibi olduğu, belediye hizmetlerinin ilçenin her noktasına ulaştığı, yaşam kalitesi yüksek, ‘Marka şehirler’ arasında kendine sağlam bir yer edinecek modern bir Of en büyük hedefimizdir. Of’u Oflulara yakışır biçimde geliştirmek, çocuğundan gencine, gencinden yaşlısına herkesin yüzünün güldüğü bir Of oluşturmak, vatandaşın isteklerine cevap verebilmek, problemlerine çözüm ortağı olabilmek için çalışacağız.

KAYNAK: http://www.karadenizgazete.net/haber_ayrinti.php?h_id=56908

Bu gönderiyi paylaş