Murat SARAL’dan OF Projeleri

Başkan Saral; Altyapıdan çöp sorununa, doğalgazdan aydınlatmaya, yeni hükümet konağı ve belediye binasının yapımının iptalinden İrfanlı Sahili dolgu alanına, yeni hastane ve stat projesinden trafik ve Büyükşehir konularına kadar önemli açıklamalarda bulundu.

“Mazgallar çöp kutusu olarak kullanılıyor”

 

31 Ekim Çarşamba sabahı yağan aşırı yağmurun ardından Of’taki bazı işyerlerinde meydana gelen su baskınlarında çok sayıda esnafımız mağdur oldu. Çok yoğun yağmur nedeniyle mazgallar suları taşıyamadı. Yapılan tespitlerde Mazgalların üzerlerine bırakılan çöp atıkları nedeniyle mazgalların tıkandığını gördük. Bu nedenle de sular işyerlerine doldu. Yeni düzenleme ile su akarları caddenin ortasına alındı. Yeni düzenleme sayesinde baskınlar daha az zararlarla atlatıldı. Esnafımızı ziyaret ederek sorunlarının çözümüne yardımcı olduk” diye konuştu.

Mazgalların ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını belirten Başkan Saral, “Vatandaşlarımız ve esnafımız mazgalları çöp atık yeri olarak kullanıyor. Dükkanını süpüren tozunu oraya boşaltıyor. Sigarasını içen izmaritini mazgalın içine atıyor. Dükkanındaki çöpünü akşam çıkarken mazgalın üzerine koyuyor. Neticede buralarda tıkanmalar oluyor. Yoğun olamayan yağmurlarda bu sorun yaşanmıyor ama büyük yağmurlarda bu sorunlar ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımızın bu konuya özellikle dikkat etmelerini istiyorum” dedi.

 

“25 personelimiz temizlik hizmetinde çalışıyor”

Belediyenin en çok önem verdiği hizmetlerin başında temizlik geldiğini belirten Saral, “temizlik hizmetlerinde 2 aracımız ve 25 personelimiz çalışıyor. Akşam 18.00’den sonra esnafımızdan çöpleri kapı önlerine koymalarını istiyoruz. Merkezdeki çöpler saat 20-21’lere kadar alınıyor. Ancak bazı esnafımız çöplerini araç toplama işini yaptıktan sonra bırakıyor. Ekiplerimiz her noktaya aynı saatte ulaşamıyor. Bir taraftan çöpler 18’de alınıyor esnafımız 19’da çöpünü kapıya koyuyor. O çöpü tekrar dönüp alma şansımız yok. Bu nedenle de biz ne kadar temizlersek temizleyelim bu sebeple sabah sokaklarda çöp oluyor. Bu kurala uymayan esnafımıza uyarılarımızı yaptık. Gerekirse ceza uygulamasına gideceğiz. Mahallelerimizden de haftada üç gün çöp topluyoruz” diye konuştu.

Sadece temizlemenin yeterli olmadığını belirten Başkan Saral, “ne kadar temizlerseniz temizleyin, eğer vatandaşlarımız temizliğe önem vermez ve dikkat etmezlerse bu şehir temiz olmaz. Bu çalışmayı halkımızla birlikte yürüteceğiz. Çöp atma kurallarına uymalıyız. İstediğimiz saatte çöpü kapının önüne koymamalıyız. Geç saatlerde bırakılan çöpler geceleri hayvanların ve rüzgarın etkisiyle çevreye dağılıyor. Akşam temizlediğimiz yeri sabah tekrar temizlemek zorunda kalıyoruz. Bu konuda halkımızndan özellikle duyarlı olmalarını istiyorum” diye konuştu.

Doğalgaz’da sorun Kendirli’de

Doğalgaz çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını belirten Başkan Saral, Of Merkezde Atatürk Bulvarı dışında hat döşeme işi tamamlandı. Atatürk Bulvarı’nın çelik boru döşemesi yapılacak. Kıyıcık ve Eskipazar geçişleri ile Rize İyidere’deki dere geçişlerinde ciddi sıkıntılar yaşandı. Ama bu geçişler tamamlandı. Kendirli’de kurulacak olan Aktarma Merkezi’nin yapımında sıkıntılar var. Kamulaştırılması yapılan 1700 m2’lik alanın sahipleri kaba kuvvetle firmayı arazilerine sokmuyorlar. Rize Valimize durumu ilettik. Onların sorunu çözmesini bekliyoruz. İnşallah bu sorun kısa sürede aşılırsa Mart ayında Of doğalgaza kavuşacak. İrfanlı Mahallemizdeki çalışmaları da en kısa sürede başlatarak seneye İrfanlı Mahallemizin de doğalgaza kavuşmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Of Halkını Doğalgaz konusunda bilgilendireceklerini de belirten Başkan Saral, “Vatandaşlarımız bu konuda bilinçli değiller. Binalarda ısı yalıtımı yapmaları gerekiyor. Mevcut durumda % 60 civarında ısı kaybı yaşanacak. Bilgilendirme toplantıları yaparak halkımızı bu konularda bilinçlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Bozuk parkeler düzeltildi”

Doğalgaz çalışmaları nedeniyle cadde ve sokaklarda sıkıntılar yaşandığını belirten Başkan Saral, “Doğalgaz, Telekom ve superonline gibi altyapı çalışmaları nedeniyle sokaklarda kazılar yapılarak hatlar döşendi. Bu çalışmaların ardından parkelerin örülmesi için en az 2 ay gibi bir süre beklenmesi gerekiyordu. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için biz bu süreyi de kısa tuttuk. Müteahhitten kaynaklı bazı gecikmeler de yaşandı. Bazı yerlerde işler düzgün yapılmadı. Yeniden söktürüp yaptırdık. Çok şükür bu sıkıntıyı da atlattık” dedi.

“Şehir İçi de aydınlatılacak”

Sahil Yolunun Çamburnu Tüneli’nden itibaren Of’a kadar aydınlatma çalışmalarının başladığını belirten Başkan Saral; “Çamburnu Tünelinden Of’un girişine kadar karanlıktı. EPDK Başkanımız Hasan Köktaş abimize konuyu ilettik. Sağolsun o da bu sorunumuzu çözüme kavuşturulması için çaba harcadı. Direk dikme çalışmaları başladı. İnşallah en kısa sürede çalışmalar tamamlanarak bölgenin aydınlatılması sağlanmış olacak” diye konuştu.

 

Of’u güzelleştirmek ve daha yaşanılır bir hale kavuşturmak için gece-gündüz demeden çalışmalarına devam ettiklerini belirten Başkan Saral, “Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde gecelerimiz gündüzlerimizden daha uzun. Bu nedenle aydınlatma daha da önemli hale geliyor. Şehir içerisinde de karanlık mevkilerimiz için çalışmalarımız sürüyor. Elektrik işi özelleştiğinden süs tarzında yapılan aydınlatmaların enerji bedelleri kurum tarafından ödenmiyor. Bunların bedelleri belediyemizden talep ediliyor. O nedenle kurumla yaptığımız görüşmelerde aydınlatma direklerini değişerek onların standardına uygun hale getireceğiz. Malzemeyi biz temin edeceğiz, dikim işlemleri ve enerji bedelleri kurum tarafından karşılanmış olacak. Ancak özellikle şehir merkezinde bazı noktalarda direk dikilecek alan yok. Buralarda da çözüm arayışlarımız devam ediyor. İnşallah bu çalışmaları kısa sürede tamamlayarak Of’un tümünü aydınlatmış olacağız” ifadelerini kullandı.

“Of’un nefes almaya ihtiyacı var”

Garajlar Mevkiinde yapılması planlanan “Hükümet Konağı ve Belediye Sarayı” projesinin iptal edilmesine de değinen Başkan Saral; “Oktay Başkanımız zamanında projesi hazırlanan yeni Hükümet Konağı ve Belediye Sarayı, Otogarın olduğu alanda yapılacaktı. Bu projenin burada inşa edilmesi ile Of’un zaten kapanmış olan önü tamamen kapanacaktı. Denizle bağlantımız tamamen kopacaktı. Of’un nefes almaya ihtiyacı var. O nedenle bu projeden vazgeçtik. Daha uygun bir yer bulabilirsek bu projeyi yeniden gündeme alabiliriz. Ama şimdilik bunu düşünmüyoruz. Otogarımızı yeni yerine taşıdık. Bu alanda güzel bir kent meydanı yapmayı planlıyoruz. Altı otopark. Üstte yeşil alanı bol, oturma alanları, çay içilebilecek mekanı, bedesten çarşısı tarzında küçük bir çarşısı mescidi ve 24 saat açık bayan-erkek wc’si olan bir meydan inşa etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“İrfanlı Sahili’ne Of ve Köyleri projesini yapacağız”

İrfanlı Mahallesi sahilindeki 127 dönümlük alanın dolgu çalışmasının tamamlanma aşamasına geldiğini belirten Başkan Murat Saral, “Dolgu çalışmalarının % 80’lik kısmı tamamlandı. Bu alanda “Of ve Köyleri” adını verdiğimiz bir projemizi hayata geçirmeyi planlıyorum. Kale mevkiine kadar uzatarak alanı 140 dönüme çıkartabiliriz. Burada her köyümüzü temsil edecek bir yapı ile Of’un mozaiğini yapacağız. Proje çalışmalarını başlattık. İnşallah kısa sürede projeyi hazırlayarak Of’umuzun tüm kurumları ile istişare yaparak Sayın Bakanımızın da görüşlerini alarak güzel bir proje yapmak istiyoruz” dedi.

“Yeni Stat ve Yeni Hastane”

Of’a yeni bir hastane ve yeni bir stat kazandırılması sorumuzu da cevaplandıran Başkan Saral; “Of Devlet Hastanesi’nin yenilenmesi düşüncesi ile başlattığımız çalışmalarda son aşamaya geldik. İlçe Stadının bulunduğu alanın en uygun alan olması nedeniyle Hastanemizi burada yapmaya karar verdik. Bunun için de stada yer bulmak gerekiyordu. Orman Fidanlığın bulunduğu Eskipazar mevkiinde bulunan 37 dönümlük arazi hazineye tescil edildi. Gençlik ve Spor Bakanlığına devri yapılarak stat projesi başlayacak. Stadın yerine de yeni hastanenin yapımına başlayacağız. 18 dönümlük alanda sadece Of’a değil, aynı zamanda Hayrat, Çaykara, Dernekpazarı ve Sürmene ilçelerimize hizmet verecek tam donanımlı bir hastanemiz olacak” diye konuştu.

“Atatürk Bulvarı ve Barbaros Caddesi 2013’te değişecek”

Of’un trafik sorunu için Sanayi Caddesi üzerinde ücretsi otopark alanı açtıklarını belirten Başkan Saral, “Otopark olmadan bu sorun çözülmüyor. Otogar alanına yapacağımız otoparkla bu sorunu büyük oranda çözeceğiz. Barbaros Caddesi ile Atatürk Bulvarını yeniden düzenleyeceğiz. Yaya kaldırımlarını genişleterek araçların park cadde üzerlerine park etmesini önleyeceğiz. Barbaros Caddesi üzerinde yayalarımız yürüyemiyor. Bunu sağlayacağız. 2013 yılında inşallah bu çalışmayı yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Sahil bandı ve Çaykara yolunun silueti değişecek”

Soğukpınar mevkiinden başlamak üzere Of Sahil bandı ve Uzungöl yolunun siluetini değiştirmek istediklerini belirten Başkan Murat Saral, “Soğukpınar Mahallemizden başlamak üzere sahil boyu görünümümüzü değiştirmek istiyoruz. Aynı şekilde Uzungöl yolunu da buna katacağız. Sıvasız bina kalmayacak. Belirleyeceğimiz bir renkle boya işlerini de yapacağız. Dışardan Of’a gelen insanlarımızı güzel bir yüzle karşılayacağız” dedi.

“Betonlama ve asfaltlama sürecek”

Mahalle yollarında yaptıkları betonlama ve asfaltlama çalışmalarının süreceğini belirten Başkan Saral; “Cumhuriyet ve Çamlı Mahallelerimizde betonlama ve asfaltlama yaptık. Yıllardır bozuk olan Kıyıboyu yolunu asfaltladık. İrfanlı Mahallesi’ndeki Laka yolunu genişleteceğiz. Karayolları tarafından Balaban Grup yolu genişleme çalışmalarına başlandı. Balaban’dan başlayan çalışmalar Yukarı Kışlacık ve Kaban Mahallemizin yollarını da genişletecek ve asfaltlanacak” ifadelerini kullandı.

“Büyükşehirle birlikte Büyüyeceğiz”

Trabzon’un Büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla birlikte Of’un da büyüyeceğini belirten Başkan Saral; “Büyükşehir’in ilçemiz için hayırlı olacağına inanıyorum. Kanunun yeni çıktı. Önümüzdeki seçimlerle birlikte yürürlüğe girecek. Ancak çalışmalar şimdiden başlayacak. Konu ile ilgili Trabzon Belediye Başkanımız O.Fevzi Gümrükçüoğlu ile birlikte bilgilendirme toplantıları yapılacak. İnşallah Of’umuzun daha güzel hizmetlere kavuşmasına vesile olacak” dedi.

“Su için aylık 100 milyar elektrik faturası ödüyoruz”

Belediyenin gelirlerinin hizmetleri karşılamadığını belirten Belediye Başkanı Murat Saral, “Su hizmeti için aylık 100 bin TL elektrik gideri yapıyoruz. Tahsilatta sıkıntılar yaşıyoruz. Su bedellerini ödemeyen yüzlerce abonemiz var. Yep yeni bir ekip kurarak su tahsilat çalışmalarına başladık. Abonesiz olup yıllardır su tüketen vatandaşlarımız var. Bunları tespit edip aboneliklerini yapıyoruz. Ücretlerini tahsil ediyoruz. Gerekirse suyunu kesiyoruz. Bu işe en yakınımızdan başladık. Kesinlikle ayrım yapmıyoruz. Halkımızın bunu bilmesini özellikle istiyorum. Kimsenin hakkını kimseye yedirmemek için mücadele ediyoruz. Herkes kullandığı suyun bedelini ödeyecek” ifadelerini kullandı.

“Sosyal etkinliklerle manevi duygularımızı pekiştiriyoruz”

Sosyal Belediyecilik adına önemli etkinliklere imza attıklarını belirten Başkan Saral, “Düzenlediğimiz birbirinden güzel etkinliklerle insanlarımızın birlik olmalarını, aynı havayı teneffüs etmelerini sağlıyoruz. Son olarak düzenlediğimiz “Göz Yaşı Geceleri Kerbela” programı toplumumuzun her kesiminden övgü aldı. Çok sayıda tebrik telefonu aldım. İnsanlarımız teşekkür ettiler. Daha önce Hz Mevlana’yı anma gecesi “Şeb’i Arus” programı düzenlemiştik. Peygamberimizi anmak için “Sevgililer Sevgilisine” programını düzenlemiştik. Kutlu Doğum pilavı yaptık. İmkanlarımız ölçüsünde bu tür programları düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Of Havadis

Bu gönderiyi paylaş