Karıncayı bile ezmedim

Trabzon’da Sürücü belgesi 420. nolu 72 yaşındaki Sarıalioğlu, 52 yıldır şoförlük hayatında karınca bile ezmediğini belirterek bunu araç kullanırken dikkatli olmama ve aracımın bakımını periyodik olarak yapmama borçluyum. Bizim zamanımızda kazaların çoğu araçlardan ve yollardan kaynaklanırdı. Şimdi ise şoför hatalarından kaynaklanıyor. Bu da sürücü kurslarında verilen eğitimin yetersiz olduğunu gösterir. Ben iki yıl muavinlik yaptım. Bu sure içinde aracımızın her türlü ( şanzıman ve diferansiyel dahil )tamirini kendimiz yapardık. Yollar o kadar virajlı idi ki aracın bir seferde alamadığı yere takoz ile aracın durmasına yardımcı olurdum. Özetle bir aracı iki kişi durdurabilirdik. Şimdiki araçların hem yürür aksamında hem de durma konusunda teknik sorunları yok.
Uygulamalı derslerin biraz daha artırılması gerekir diyen Sarıalioğlu, Teorik olarak şoförlerin biraz daha kendilerini yetiştirmeleri gerekir.
Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde sürücülerin yeteri kadar istirahat ettiğine inanmıyorum. Diyen Sarıalioğlu sekiz saat direksiyonda olmama şartı aranıyor. Araç üzerinde kesinlikle dinlenme olmaz. Sürekli taşımacılık yapan otobüslerde 3 tane sürücü olması gerekir.
2 yıl muavinlik, 22 sene kamyon şoförlüğü, 21 sene otobüs şoförlüğü ve 9 yıldır kendi özel aracımı n şoförlüğünü yapıyorum. Deyim yerinde ise 54 yıllık muavin ve şoförlük hayatımda ayağım yere basmadı.
Cezanın kazalar için çaydırıcılığı olmadığına dikkatleri çeken Sarıalioğlu, Alkollü hiç araç kullanmadım.
Kazaların azalması için sürücü ve yayalar periyodik olarak eğitime tabi tutulmalı.
Şoför denildiği zaman kültürlü olması gerekir. Niçin mi? Bu insanlar yurt dışında Kültür ataşeliğimizi yapıyor, kısacası ülkemizi temsil ediyor. Özellikle uluslar arası sürücüleri sadece sürücü olarak görmek yanlış bu sürücülerin en az lise düzeyinde tahsili olmalı.
Üniversitelilere daha çok “gönüllü polis” görevi verilmeli. Diyerek tavsiyelerini bitirdi.

kaynak: http://www.of61.com/haber_detay.asp?haberID=414

Bu gönderiyi paylaş