Bireysel sorunlar sonucunda istem dışı olarak gelişen günlük olayların ulaştığı arzulanmayan sonuçlar ve kişisel menfaat çatışmalarını kamuoyuna yansıtmakla görevli iletişim organlarının, kişileri aile camiası ile veya o ailede öne çıkmış seçkinleriyle anmak toplumsal denetim gücünün etkisi sonucu mudur? Yoksa kişiler hakkında belli mahfillerden kaynaklanan maksatlı suflelerin bilinçli sonucu mudur? Bunu aile olarak bilemiyoruz. On binlerce mensubu bulunan büyük bir ailenin birbirleriyle muhataplıkları aile bireyleri seviyesinde olan kişilerinden birinin kusurlu bir davranışının  “ Sarallar çetesi “ başlığı altında bir tür kolektif suç saplantısıyla ve hukuk dışı anlayışla verilmesi bu davranış ve fiille alakası olmayan aile mensuplarını tümden suçlamış ve zan altında bırakmıştır. Olayların bu tür bir yaklaşımla kamuoyuna duyurulması basın ahlak yasaları ile nasıl bağdaştırılıyor anlamak mümkün değildir.

Aile içerisinde hiç kimse hiç kimsenin garanti belgesi değildir. Hiç kimse hiç kimsenin teminatı da değildir. Aynı ailenin fertleri arsındaki sorunların bir çete anlatımı şeklinde kamuoyuna yansıtılmasından kimin nasıl bir beklentisi vardır ve medya bu yolla kimlerin aleti olabilmektedir. Medya bu hususun ciddi bir muhasebesini yapmak durumundadır. Kamuoyuna yapılmış bulunan bu şekildeki maksatlı duyuruların veya ilişkilendirilmiş anlatımların veya kanaatlerin kamuoyu yaratmayacağı gerçeği medyanın önderleri ve kamu eğitimi bilimcileri tarafından da tespit edilmiş bir olgudur.

Medyanın bu anlatımları ve kamuoyuna dönük bilgilendirmeleri suç işleyen kişiyi ve yakınlarını topluma uyum sağlamaya zorlayan baskıyı (konformizm) pek az hissedeceğinden, kişinin topluma kazındırılması yönündeki telkinlerden de sonuç alınamayacağı bilimsel bir gerçektir. Bu hukuk ve etik dışı tutum, kişinin toplumun onaylamadığı bir suçu işlemiş olduktan sonra kendini nasıl hissetmesi gerektiğini olaya karşı başkalarının nasıl tepki verdiğini de gözlemlemesini engellemektedir.

Medyanın yüksek sesle ailemize dönük bireysel suçları aile camiasına mal eder şekilde sunması karşısında, dilsiz kalınıyorsa, bu ailece suskunluk sarmalına girdiğimiz demek asla değildir.

Suskunluk sarmalı sürecinin kişilerde nasıl bir kanaat yaratacağını en iyi tahmin edecek olanlar yinede kamuoyu oluşturucuları ve bilgilendiricileri olan medya mensuplarıdır.

Bu yöndeki haber ve yorumları kınar Onbinlerce mensubu bulunan ailemize yönelik haksız yakıştırmaları reddederiz.

Saygılarımızla

www.saralailesi.com

Comments (7)

 • AhmetSARAL

  yazılan bu basın bülteni çok güzel olmuştur özellikle basının ailemiz hakkında karalama yapmalarına ve bireysel yapılan yanlışların tüm aileye mal edilmeye çalışanlara ders olacak bir yazıdır

  Ekim 29, 2010 , 3:50 pm
 • koçaktan

  ülkeyi yıllardır soyan ve “milletin a…. koyanları” görmeyip geniş bir aileyi toptan suçlayıcı yayınlar yapmak ,basın ahlakı ile ne kadar bağdaşır anlamak mümkün değil ?yasa dışı örgü arıyorsanız işadamı-bürokrat-siyasetçi üçgeninde aramak daha doğru olur.

  Aralık 27, 2014 , 9:52 am
 • cevdet

  o zaman soy adlarını değiştirsinler.Benim ah alan uyuşturucu satan adam akrabam olamaz bunları dışlamak gerekir sonuçta beddua beddua dır ve ahı olan kişi hepimize edecektir bunu.

  Aralık 28, 2014 , 7:32 pm
 • Hakan SARAL

  Soyumuzda devlet erkanı içinde hizmet etmiş ve halen etmekte olan bir çok değerli insan var. Babam askerdi kardeşim kurmay yarbay amcamın birisi cumhuriyet savcısıydı diğeri emekli başkomiser daha bir çok kişi hiç birimiz harama el sürmedik. Devlet ve hizmet adamları yetiştirmiş vatanına bayrağına ve imanına sarılmış onca akrabamız var.Bu kişilerle anılmayı hak edecek kadar devlete ve millete hizmet edip hak etmişliğimiz vardır. Tarih boyunca böyle anılmak ve gururlanmak hakkımızdır..

  Şubat 22, 2015 , 7:52 pm
 • HarunSarı

  Hakkın da bilgi edinmeden bir Şeyler karalamak adına yazmak istenmesi doğru olmaz.saral ailesinin tarihçesine bakıldığın da ve seceresi incelendiğin de ,devletine,milletine,vatanına bağlı bir aileden bahsedildiğini görecekler…Böyle kendini bilmezlerin yazdıkların dan biz etkilenmeyiz .asıllığımız Şüphe taşımaz.Herkesin şunu bilmesi gerekir:soyu sopu asıl olmayan sokak kaldırımların dan fırlayan Kişilerin bizleri eleştirirken bir Şeyler öğrenmesi gerekir…

  Temmuz 19, 2015 , 1:25 am
 • halil bayram

  Basın mensubu olarak yazılan haberlerin büyük bir bölümünün yönlü ve yalan olduğunu görüyor ve utanıyorun…Saral Ailesi binlerce yıllık Türk-İslam tarihinin köklü sulalelerinden birisi ve destekçisidir. Bu sülaleyi karalamak , dik durmaktan başka suçu olmayan insanları suçlamak kimseye yarar sağlamaz…Gazeteci fotokopilerini şiddetle kınıyorum.

  Aralık 30, 2016 , 2:11 pm
 • Baha YAZICI

  Saral ailesi ne bir mafya nede bir suç örgütüdür. Binlerce yıllık tarihi olan ve kan bağlarına önem veren bir ailedir. Tabiki herkes ailesini korumak için farklı yollara başvurabilir bunun için mafya yada suç örgütüne gerek yoktur. Çoğumuzun çocuğu var ailesi eşi dostu canı cananı var yeri gelir onları korumak için istemedende olsa farklı şeyler yapılabilir sonuçta Türküz elhamdülillah lakin basın üzerinde bu aileye atılan iftiraların artık can sıkıcı boyuta geldiğini demektede fayda var.

  İte kopuğa daha doğrusu üç beş çakala boyun kaldırdı diz çökmedi diye mafya yapacak devleti kötüleyecekseniz EN BÜYÜK MAFYA BENİM! ALLAHDAN BAŞKASINA DİZ ÇÖKMEZ BOYUN EĞMEYİZ İSTEYEN BOYNUNU EĞER ŞEREFİNE KALMIŞTIR KEŞKE HER AİLE SARALLAR GİBİ BİRBİRİNİ KOLLASA ÜLKEDE NE İT KALIR NE ÇAKAL!

  Kasım 16, 2017 , 3:34 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir