1001 Belgesel Film Festivali

Yönetmenliğini Zühre SARAL GÖKAĞAÇ’ın üstlendiği “UŞAKLARIN DANSI” belgeseli, ‎13. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali kapsamında 30 Ekim Cumartesi akşamı saat 21.30’da İstanbul Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi‘nde gösterilecektir. Ücretsiz olarak katılabileceğiniz gösterimle ilgili resmi web sayfasında şu sözlere yer verildi:

 

 

 


Kimi serseri oyunu dedi… Canlı ve kıvrak bu oyuna Karadeniz’in repi diyenler de oldu. Trabzon başta olmak üzere yıllardır düğünlerde ve eğlencelerde oynanan Kolbastı, horondan sonra bölgenin ikinci milli dansı oldu. Bir dönem internette tıklanma rekorları kırdı.

“Uşakların Dansı” belgelseli, özellikle Faroz mahallesinden yola çıkarak Kolbastı oyununun tarihçesini, özelliklerini ve mahalle sakinlerinin bu oyun eşliğinde yaşadığı duyguları anlatıyor. Belgeselde, bir mahallenin kültürel ve sosyal yaşamının portresi çizilirken; Konstantin Muammerlerin, Ali Osmanların, Kıymetlilerin günümüze taşıdığı bir mahalle dansını özünü bozmadan yaşamak ve yaşatmak adına verilen emek gözler önüne seriliyor.

YÖNETMENİN DİĞER FİLMLERİ

2009 Sanatın Gücü

2009 Bir Gönül Eri Hacı Bayram-ı Veli

2006 Tutkulu Ezgiler

2004 Tatlı Sert – Fırtına

2004 Bulutlara Doğru

2002 Demlikteki Kültür

2001 Anıt özel Defterinden

Kaynak: http://www.1001belgesel.net/Film-detay.aspx?cid=148

Bu gönderiyi paylaş