Dursun Saral’dan Yeni Kitap: Oruç Barbaros Sultan

dursun-saral-kitap“Oruç Barbaros Sultan” kitabı Oruç Reis’in 1514 yılında Barbaros namıyla anılmaya başlanmasının 500. yıl dönümünde, tamamen gerçek bilgiler ışığında kendisini hak ettiği ihtişamla ele alıyor. Bu güne kadar Barbaros konusunda yazılmış bütün kitaplarda, Barbaros olarak hep Hızır Reis gösterilmiş ve olayların tarih ve konumları belirtilmediği gibi, belirtilenlerde de yanlış yazılmıştır. Bu yüzden ister yerli olsun ister yabancı, Barbaros hakkında bugüne kadar basılan bütün kitaplarda bu hatalar ve eksiklikler tekrarlanmıştır. Dursun Saral’ın kaleme aldığı “Oruç Barbaros Sultan” kitabının yüksek doğruluk ve tamlık oranı, 1500-2000 yılları arasında Barbaros ve Akdeniz hakkında yazılmış 12 yabancı kaynakla birlikte 12 yerli kaynağın mukayeseli olarak kullanılmasının yanında, yazarın mevcut kaynaklardaki bilgileri doğrulamak için bu güne kadar kullanılmamış yöntemlerle çalışmasıyla gerçekleşmiştir.

  • Yazar, yerli ve yabancı kaynakların aynı kişiyi anlatmasına rağmen, farklı zamanlarda değişik olaylara yer verildiğini ve zamanların ve olayların birbirleriyle örtüşmediğini gördükten sonra, doğru zamanda ve doğru yerde geçen gerçek olayı yazabilmek için, denizcilik ve mühendislik alanındaki tecrübelerini kullanarak Akdeniz’in 1500’lü yıllarını Piri Reis’in Kitabı Bahriye’sindeki bilgileri kullanarak bilgisayarda modellemiş ve mevcut hava ve deniz koşullarını yazdığı programa işleyerek gemilerin ve orduların yürüyüş hızlarından hareketle bilinen kesin tarih ve konum bilgileriyle, kesin olmayan ve bilinmeyen tarih ve konum bilgilerini tespit ederek doğrulamıştır. Böylelikle Oruç ve Hızır reisler hakkında kesintisiz tarih akışıyla birlikte konu bütünlüğü sağlanmış ve bu konudaki ihtilaflı bilgiler ayıklanarak eksiksiz ve doğru bilgiler elde edilmiştir. Oruç ve Hızır Reislerin 1478-1518 yılları arasında başlarından geçen olaylar, dünya üzerinde konumları belirtilerek gün gün verilmiş, bugüne kadar yazılmış kitaplardaki yanlışlar düzeltilmiş, yeni bilgiler ortaya konulmuş, verilen bilgiler haritalar ve gravürlerle desteklenmiştir.

    ÖTÜKEN Neşriyat olarak 50. Yılımıza kavuştuğumuz bu günlerde, Oruç Reis’in Barbaros namını kazanmasının 500. yıl dönümünü Dursun Saral’ın romanı “Oruç Barbaros Sultan” ile daha büyük bir coşku ile kutluyoruz.

Bu gönderiyi paylaş