Dr. Halil Saral: Bu Kadar İnsanın Ahını Alan Rahat Uyuyamaz.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameyi haberleştiren bir gazetenin, Saral Ailesi’nin tamamını ‘35-40 bin kişilik çete’ olarak yorumlaması büyük tepki gördü. Eşi ve kendisi doktor olan Halil Saral, “Hiç hak etmediğimiz bu yanlışın bir an önce düzeltilip, özür dilenmesini bekliyoruz. Zira bu kadar insana çamur atanlar rahat uyuyamaz” dedi.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame Saral Ailsei’nin bütün mensuplarını zan altında bıraktı. İddianamede Saral Ailesi’nin, “Ülke genelinde 35-40 bin kişilik çok geniş bir yapı” şeklinde tanımlanmasına ilk tepki Ankara eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral’dan geldi. Ailelerine büyük bir saygısızlık yapıldığını belirten Cevdet Saral, “Çete yakıştırması, Türkiye Cumhuriyeti devletine büyük hizmetler yapan ailemize ihanettir. Saral Ailesi’ne mensup devletimizin bünyesinde vatanına ve milletine hizmet eden birçok kişi halen mevcuttur. Suçun şahsiliği ilkesi gereği, bu konuda kamuoyu derhal aydınlatılmalı ve Saral Ailesi’nden özür dilenmelidir” ifadelerini kullandı.

Herkesin bir hassasiyeti vardır
Saral Ailesi mensupları değişlik platformlarda tepkilerini dile getirirken eşi ve kendisi doktor olan Halil Saral ise gazetemiz aracılığı ile yapılan yanlışa dikkat çekti. “Herkesin bir hassasiyeti vardır, benim öncelikli hassasiyetim vatan, sonra ailemdir” diye konuşan Saral, “Vatan olmayanin ailesi de olmaz. Saral Ailesi bu vatanda varllığını yüzyıllardır koruyan Türk kökenli bir ailedir. Mevcudiyetinden beri vatan ve bekası icin bireyler yetiştirmiştir. Bilindigi üzere bir kişinin yetişmesi, hele de egitimli yetişmesi meşakkatli ve pahalı bir iştir” diye konuştu. Kendisinin sıradan bir doktor olduğunu, çocuklarının eğitimi için bütçesinin üçte birini harcadığını dile getiren Saral, “Vatanımıza ve bayrağımıza bağlı bir şekilde hayat mücadelesi verirken birisi ya da birileri sizi çete üyesi ilan ediyor. Bu şahsım ve ailem için kabul edilebilir bir durum değildir. Özellikle benim gibi yasalara saygılı bir vatandaş için dünyanın sonu demektir” ifadelerini kullandı. Hazırlanan iddianame ve hakkında yapılan haberden dolayı kendileri hakkında kolay kolay izleri silinmeyecek bir önyargı oluşturulduğunu belirten Saral, “Bunu hiçbirimiz hak etmiyoruz” diyerek tepkisini gösterdi.

Akıl tutulmasıyla karşı karşıyasınız
Saral ve Sarıalioğlu ailesine mensup binlerce kişinin Türkiye’ye, öncesinde Osmanlı devletine layıkı ile hizmet verdiğini sözlerine ekleyen Dr. Halil Saral, “Varlığını devletine ve milletine adamış bir aileyi ‘çete’ diye yaftalarsanız, biliniz ki bir akıl tutulmasıyla karşı karşıyasınız. Bu aileye mensup çocuklar başta olmak üzere bütün bireylere telafisi imkansız sorunlar yaşatırsınız” dedi. Ankara eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral’ın konu hakkında yaptığı açıklamaya da atıfta bulunan Halil Saral, “Büyüğümüz Cevdet Saral FETÖ’yü deşifre ettiğinde bu ülkede herkes uyuyordu. Ya da uyuyormuş gibi yapıyordu. Dolayısıyla ailemize atılan lekenin biraz da kasıtlı olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.gazetemistanbul.com/ozel-haber/bu-kadar-insanin-ahini-alan-rahat-uyuyamaz-h43471.html

 

PAYLAS